County Champs – Results

Well done to everyone who attended the County Championships which took place over the last two weekends. There were some excellent swims which resulted in 138 PBs over the 4 days from our swimmers. County Champs PIC

A number of medals were awarded and additionally some Midland Qualifying Times achieved by Sam, Rory, Tymon & Liv. Additionally Sam Pryce was awarded 2nd place in the 12 year old Boy category.

Details of awards are as follows:

Alannah Kay – Silver – 200m Fly

Liv Griffiths – Midland QT in 200m Fly & 400m Free

Maya Leech –Silver – 50m Breaststroke &100m Breaststroke and Bronze – 200m Breaststroke

Rory Bristoll – Bronze – 100m IM & 100m Breaststroke (Midland QT in 50m Breaststroke)

Sam Pryce – Gold – 50m Breaststroke,  Silver – 100m Free, 100m Breaststroke, 100m Back, 100m IM, 200m Free, 200m Breaststroke, 200m IM & 200m Back and Bronze – 50m Free & 50m Fly (Midland QT in 50m Breaststroke, 50m Fly, 50m Free, 100m Free, 100m Back, 100m Breaststroke, 200m Breaststroke & 200m Free)

Tymon Strzelecki – Gold – 50m Free and Bronze – 50m Back & 100m Fly (Midland QT in 50m Breaststroke, 50m Fly, 50m Free, 100m Fly & 100m Free)

Full Results from the championships can be found at: http://www.shropshireasa.co.uk/ssystems/cag-2017/index.htm

 

Club Champs – Meet Program

final-session-timings

final-meet-program-sessions-2-8

final-dq-codes-club-champs

Club Championships 2016 entries are now CLOSED.

 Please find attached a meet program from Sunday (session 2) to session 8. Start times are on the meet program and your swimmer needs to be ready to swim BEFORE that start time.

 Sunday, Tuesday and Wednesday sessions are at Wrekin and Saturday sessions at Wellington.

The first digit of the event denotes which session that event is in (but you probably already spotted that one?).

I have also attached the approximate session timings (showing start and expected finish times) and a DQ list so that, should your swimmer be unfortunate enough to get disqualified, you can see from the DQ code why that disqualification has occurred.

Enjoy the Champs.

Paul HCCS

 

Shrewsbury Autumn Open Meet Results

Shrewsbury Autumn Open Meet Results

Another great weekend of swims by the Wellington swimmers who attended Shrewsbury ASC Autumn Open Meet at Wolverhampton on Saturday & Sunday. Again for a few this was their first time at an open meet. Well done to everyone who attended.

shrewsbury-meet-wsc-swimmers

lauren-capes

 

Details of PB’s (against entry times) and event results are below. Full results can be found on Shrewsbury’s website: http://www.shrewsburyasc.co.uk/

Please note if your son/daughter has a new PB any revised entry times for Club Championships should be e-mailed to Paul Hatton at sil@sky.com before 24th October.

Girls – 9 Yrs PB’s

Lauren Capes – 50m Free, 50 Back, 200m Free, 400m Free

Boys – 9 Yrs PB’s

Matthew Hughes – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free

Girls – 10/11 Yrs PB’s

Molly Benting – 50m Free, 50m Fly, 100m Free, 100m IM

Libby Capes – 50m Breaststroke, 100m Free, 200m Free

Alannah Kay – 50m Free, 100m IM, 200m IM, 200m Fly, 200m Free

Maya Leech – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Free, 100m Breaststroke, 200m Breaststroke

Grace Robinson – 200m Breaststroke

Aimee Turton – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Back, 100m Free, 100m IM, 200m Free, 400m Free

Eve Ward-Bevan – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Back, 100m Free, 100m IM, 200 Back, 200m Free, 400m Free

Boys – 10/11 Yrs PB’s

Elwyn Davies – 50m Back, 50m Free, 50m Fly, 200m Back

Josh Gaymer – 50m Free

Sami Glover – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free, 50m Fly, 100m Free

Sam Pryce – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free, 100 back, 100m IM, 100m Free, 100m Breaststroke, 200m Back, 200m Free, 200m IM

Tymon Strzelecki – 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Fly, 200m Free

Liam Syass – 50m Breaststroke, 50m back, 50m Free, 50m Fly, 100m IM, 100m Breaststroke, 200m IM

Chris Townsend – 50m Free, 50m Fly, 100m IM, 200m Free

Girls – 12/13 Yrs PB’s

Georgia Brown – 50m Breaststroke, 100m Fly, 200m Breaststroke, 400m IM

Georgia Coupland – 50m Free, 50m Fly, 50m Back, 100m Breaststroke, 200m IM, 400m Free

Lauren Harris – 50m back, 100m IM, 400m Free

Keira Hughes – 50m Breaststroke

Esther Massengo-Fouani – 50m Free, 50m Back, 100m Fee, 200m Breaststroke

Abi Stevens – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m IM, 200m IM

Girls – 14/15 Yrs PB’s

Liv Griffiths – 100m Fly, 400m Free

Boys – 14/15 Yrs PB’s

George Levitt – 50m Breaststroke, 100m IM, 100m Breaststroke, 200m Breaststroke, 200m Free,  400 m IM

 

Event Awards

Lauren Capes (9 Yr Girls) Gold – 50m Free, 400m Free, Silver – 50m Back, Bronze – 200m Free

Sam Pryce – (10/11 Yr Boys) – Gold – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free, 50m Fly, 100m Free, 200m Back, 200m Breaststroke, Silver – 100m IM, 100m Back, 100m Breaststroke, 200m Free, 200m IM

Tymon Strzelecki – (10/11 Yr Boys) – Silver – 50m Breaststroke, Bronze – 200m Free

Elwyn Davies – (10/11 Yr Boys) – Silver – 50m Back, Bronze – 100 & 200m Back

Liv Griffiths – (14/15 Yr Girls) – Silver – 200m Free

Additionally Sam won the Top Boy in the 11/12 Year old Boys category.