Results

Crusader Round 3 Results 10th June 2017

Crusader 2017 Round 3 Results

County Secondary Schools Gala May 15th 2017

Shropshire Secondary Schools Gala Results 2017

Stourbridge Crystal Open Meet

Well done to those swimmers who attended the Stourbridge Crystal Open Meet last weekend. This was a tough meet with some very fast swimmers, however there were some good performances resulting in a number of PBs (Note: These are against entry times).  Full results can be found at: http://www.stourswim.co.uk/?p=2609

Additionally Elwyn Davies, Sam Pryce & Tymon Strzelecki all got Midland Qualifying times in the 50m Back.

Sam Pryce won the following awards in the 11Y boy age group:Gold: 50m Breastroke & 200m BreaststrokSilver: 50m Fly Bronze: 50m Back, 50m Free & 200m IM

 

COUNTY CHAMPS 2017

Well done to everyone who attended the County Championships which took place over the last two weekends. There were some excellent swims which resulted in 138 PBs over the 4 days from our swimmers.

A number of medals were awarded and additionally some Midland Qualifying Times achieved by Sam, Rory, Tymon & Liv. Additionally Sam Pryce was awarded 2nd place in the 12 year old Boy category.

Details of awards are as follows:

Alannah Kay – Silver – 200m Fly

Liv Griffiths – Midland QT in 200m Fly & 400m Free

Maya Leech –Silver – 50m Breaststroke &100m Breaststroke and Bronze – 200m Breaststroke

Rory Bristoll – Bronze – 100m IM & 100m Breaststroke (Midland QT in 50m Breaststroke)

Sam Pryce – Gold – 50m Breaststroke,  Silver – 100m Free, 100m Breaststroke, 100m Back, 100m IM, 200m Free, 200m Breaststroke, 200m IM & 200m Back and Bronze – 50m Free & 50m Fly (Midland QT in 50m Breaststroke, 50m Fly, 50m Free, 100m Free, 100m Back, 100m Breaststroke, 200m Breaststroke & 200m Free)

Tymon Strzelecki – Gold – 50m Free and Bronze – 50m Back & 100m Fly (Midland QT in 50m Breaststroke, 50m Fly, 50m Free, 100m Fly & 100m Free)

Full Results from the championships can be found at: http://www.shropshireasa.co.uk/ssystems/cag-2017/index.htm

CLUB CHAMPS 2017 – FULL RESULTS

session-1-results-v1  ;  session-2-revised-100im-results  ;  session-3-results-v1  ;  session-4-results-v1  ;  session-5-results-v1  ;  session-6-results-v2  ;  session-7-results-v1  ;  session-8-results-v1  ;  session-9-results-v2

Shrewsbury Autumn Open Meet Results

Another great weekend of swims by the Wellington swimmers who attended Shrewsbury ASC Autumn Open Meet at Wolverhampton on Saturday & Sunday. Again for a few this was their first time at an open meet. Well done to everyone who attended.

Details of PB’s (against entry times) and event results are below. Full results can be found on Shrewsbury’s website: http://www.shrewsburyasc.co.uk/

Please note if your son/daughter has a new PB any revised entry times for Club Championships should be e-mailed to Paul Hatton at sil@sky.com before 24th October.

Girls – 9 Yrs PB’s

Lauren Capes – 50m Free, 50 Back, 200m Free, 400m Free

Boys – 9 Yrs PB’s

Matthew Hughes – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free

Girls – 10/11 Yrs PB’s

Molly Benting – 50m Free, 50m Fly, 100m Free, 100m IM

Libby Capes – 50m Breaststroke, 100m Free, 200m Free

Alannah Kay – 50m Free, 100m IM, 200m IM, 200m Fly, 200m Free

Maya Leech – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Free, 100m Breaststroke, 200m Breaststroke

Grace Robinson – 200m Breaststroke

Aimee Turton – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Back, 100m Free, 100m IM, 200m Free, 400m Free

Eve Ward-Bevan – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Back, 100m Free, 100m IM, 200 Back, 200m Free, 400m Free

Boys – 10/11 Yrs PB’s

Elwyn Davies – 50m Back, 50m Free, 50m Fly, 200m Back

Josh Gaymer – 50m Free

Sami Glover – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free, 50m Fly, 100m Free

Sam Pryce – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free, 100 back, 100m IM, 100m Free, 100m Breaststroke, 200m Back, 200m Free, 200m IM

Tymon Strzelecki – 50m Breaststroke, 50m Back, 100m Fly, 200m Free

Liam Syass – 50m Breaststroke, 50m back, 50m Free, 50m Fly, 100m IM, 100m Breaststroke, 200m IM

Chris Townsend – 50m Free, 50m Fly, 100m IM, 200m Free

Girls – 12/13 Yrs PB’s

Georgia Brown – 50m Breaststroke, 100m Fly, 200m Breaststroke, 400m IM

Georgia Coupland – 50m Free, 50m Fly, 50m Back, 100m Breaststroke, 200m IM, 400m Free

Lauren Harris – 50m back, 100m IM, 400m Free

Keira Hughes – 50m Breaststroke

Esther Massengo-Fouani – 50m Free, 50m Back, 100m Fee, 200m Breaststroke

Abi Stevens – 50m Free, 50m Breaststroke, 50m Back, 100m IM, 200m IM

Girls – 14/15 Yrs PB’s

Liv Griffiths – 100m Fly, 400m Free

Boys – 14/15 Yrs PB’s

George Levitt – 50m Breaststroke, 100m IM, 100m Breaststroke, 200m Breaststroke, 200m Free,  400 m IM

 

Event Awards

Lauren Capes (9 Yr Girls) Gold – 50m Free, 400m Free, Silver – 50m Back, Bronze – 200m Free

Sam Pryce – (10/11 Yr Boys) – Gold – 50m Breaststroke, 50m Back, 50m Free, 50m Fly, 100m Free, 200m Back, 200m Breaststroke, Silver – 100m IM, 100m Back, 100m Breaststroke, 200m Free, 200m IM

Tymon Strzelecki – (10/11 Yr Boys) – Silver – 50m Breaststroke, Bronze – 200m Free

Elwyn Davies – (10/11 Yr Boys) – Silver – 50m Back, Bronze – 100 & 200m Back

Liv Griffiths – (14/15 Yr Girls) – Silver – 200m Free

Additionally Sam won the Top Boy in the 11/12 Year old Boys category.

County Development Meet July 2nd /3rd July 2016

Congratulations to all the swimmers who attended the Shropshire Summer Development Meet last weekend – there were some fantastic swims resulting in PBs by all the swimmers and lots of medals. Details of the medals are below (hopefully I have captured them all but there were a few mix ups over the weekend with timings results etc so apologies if I have missed any)

10 Year Olds

Molly Benting – Silver – 100m Fly

Aimee Turton – Silver 200 Back and Bronze 100m Free

Maya Leech – Bronze – 100m Back

Liam Syass – Gold – 200m IM, Silver – 200m Breast and Bronze – 100m Breast

Rory Bristoll – Gold – 100m Breast

Chris Townsend – Gold – 100m Fly

 

11 Year Olds

Sam Pryce – Gold – 100m Breast,  200m Breast & 200m Back and Silver – 100m Back, 200m IM, 100m Free, 200m Free & 100m Fly

Tymon Strelecki – Bronze – 200m IM, 100m Breast & 200m Free

Elwyn Davies – Bronze – 100m Back & 200m Back

 

12 Year Olds

Georgia Brown – Gold – 100m free and Silver – 100m Fly, 100m Breast, 200m IM & 200m Free

Keira Hughes – Gold – 100m Back and Silver – 200m back

 

13Year Olds

Iwan Redshaw – Bronze – 100Fly

 

14 Year and Older

Liv Griffiths – Gold – 100m Free, 100m back, 100m Breast, 200m IM & 200m Free and Silver – 100m Fly, 200m Back, 200m Breast

George Levitt – Bronze – 100m Breast

Northgate Spring Open Meet – Sun 22nd May 2016

Congratulations to all the swimmers who attended the Northgate Spring Open Meet yesterday, some of who were swimming at a meet for their first time. There were lots of new PB’s and a large number of medals. These fantastic results meant that Wellington came 2nd club overall.

Details of the medals are below:

Georgia Brown (12yr) – Silver 200m Freestyle

Georgia Coupland (13yr) – Silver 200m Freestyle, Bronze 50m Breaststroke, Bronze 200m Breaststroke, Bronze 200m IM, Bronze 50m Freestyle

Liv Griffiths (14yr) – Gold 200m freestyle, Silver 50m Backstroke, Gold 100m IM, Silver 50m Breaststroke, Silver 200m Breaststroke, Silver 50m Fly

Sam Pryce (11yr) – Gold 200m Breaststroke, Gold 50m Fly, Gold 200m IM, Gold 200m Backstroke, Gold 50m Freestyle

Keira Hughes (12yr) – Bronze 50m Backstroke, Gold 200m Backstroke

Liam Syass (10yr) – Silver 50m Fly, Bronze 100m IM

Chris Townsend (10yr) – Bronze 50m Fly

Tymon Strelecki (11yr) – Silver 50m Fly, Gold 100m IM, Gold 50m Breaststroke

Ross Davies (14yr) – Bronze 50m Fly

Abbey Laycock (12yr) – Bronze 50m Breaststroke

Rory Bristoll (10yr) – Silver 50m Freestyle, Gold 50m Backstroke, Gold 100m IM, Silver 50m Breaststroke

Maya Leech (10yr) – Bronze 200m Breaststroke

Elwyn Davies (11yr) – Gold 50m Backstroke

Emily Clark (11yr) – Bronze 200m IM

Full results available on the following link: click here

 

Wellington Time Trial Thursday 28th April 2016

Time Trial 28th April 2016 Provisional Results

Telford Forum Time Trials Saturday 12th March 2016

Forum Time Trials March 12th – Wellington Provisional Results

(NB/ See Head Coach notes on DQ’s in the Website Posts)

Crystal Open Meet on Sunday 13th March 2016

Well done to the Wellington swimmers – Alannah Kay, Aimee Turton, Maya Leech, Keira Hughes, Lauren Harris, Georgia Brown, Georgia Coupland, Chris Townsend, Sam Pryce, Tymon Strzelecki, Rhys Helliwell & Ross Davies who attended the Stourbridge Crystal Meet on Sunday 13th March – There were some fantastic swims and lots of PB’s smashed.

Congratulations to those who got awards in their age groups:

Sam PryceSam Pryce  – Event Winner with a Crystal Jug in 50m Free & 50m Breastroke and Bronze in 100m IM – Additionally Sam got a Midland Qualifying Time in the 50m Free

Rhys HelliwellRhys Helliwell – Silver in 50m Back, 200m Back & 200m Free and Bronze in 50m Breast, 50m Fly & 50m Free

 

Maya LeechMaya Leech – Bronze in 50m Breaststroke

Shropshire County Age Groups 2016

CAG2016_complete_results

Club Time Trials – Wrekin 9th December 2015

Wellington ASC Time Trials 9th Decemebr 2015

Stafford Apex Open – 6th December 2015

Sunday saw the second day at Stafford Apex Winter open meet and our 3 swimmers who attended produced some excellent swims and each of them gained at least 1 medal.

Georgia brown had a 13 second PB in the 400 freestyle and followed that up with a bronze medal in the 400IM.

Rhys Helliwell, although having only recently got over a chest bug, had a couple of great performances in the 200IM and 100IM and won Silver medals in both of those events. His 200IM time was a 3 second PB.

Liv Griffiths topped the Wellington medal table with a well-earned Gold medal in the 400 freestyle.

Paul Hatton – Head Coach

 

Northgate PB Buster 21st&21nd November

http://www.northgateswimming.co.uk/ssresults/PB15/

Shrewsbury ASC Autumn Open Meet 17th/18th October 2015

Shrewsbury-ASC-Autumn-Open-Meet-Results

WSC Club Championships 2015

Follow each link for session results.

NB/ (X denotes “Time only” as per the entry rules)

results by age group session 1

results by age group session 2

results by age group session 3

results by age group session 4

results by age group session 5

results by age group session 6

results by age group session 7

 

Shropshire Summer Development Meet

4th & 5th July 2015

results wellington

dev meet jul 2015 all

Diddy League R3

27th June 2015 – Rugby

Diddy results 27th June 2015 – Rugby

Round 3 Rugby – Result_master_JL

Ickle People 2015

Results can be found at:

Link to: Ickle People results

Stourbridge B Grade 2015

Results – Stourbridge B Grade 2015

Diddy League R2

9th May 2015 – Chase

Diddy results May 9th 2015 Chase

Young Swimmers Time Trials

2nd May 2015 – Wrekin

meet summary plus dq wtnm

Diddy League R1

18th April 2015 – Stafford

Diddy Results Stafford 18th April 15

Crusader R3

11th April 2015 – Buxton

crusader Round 3 110415 buxton results – preliminary

crusader Round 3 110415 buxton scores

Crusader Division 3 – Round 3 Sheet1

Nuneaton & Bedworth Spring Open – 28th/29th March

Follow the link below or paste into your browser to access the full results

http://www.nun-bed-sc.co.uk/results/2015nbscspringopen/index.htm

Well done to all Wellington swimmers. Loads of PB’s to report and some fantastic individual results:

RHYS HELLIWELL – 3 GOLD / 2 SILVER / 1 BRONZE

POPPY REYNOLDS – 5 TOP 10 PLACINGS

Forum Race Night – Sat 14th March – Wrekin College

For personal development, Young swimmers are advised to discuss any disqualifications with their lane coach at the earliest convenience.

Forum Race Night 14th March 2015 PDF Download

Crusader R2

14th March 2015 – Mkt Drayton 

1st Wellington 229 – 2nd Telford Aqua 212 – 3rd Buxton 198 – 3rd Whitchurch 198 – 5th Mkt Drayton 169

Full Results download

Crusader revised scores Div 3 Rd 2 inc cannon

Crusader Round 2 Results PDF

 

County Age Groups 2015

Head Coach Report (Will appear here)

County Age Groups 2015 Day 1 Results

County Age Groups 2015 Day 2 Results

County Age Groups 2015 Day 3 Results

County Age Groups 2015 Day 4 Results

All 4 days results

Crusader League 2015

Crusader revised scores Div 3 Rd 1 inc cannon

crusader div3 feb7 2105 final results

  Club Championships 2014

Results by Individual

Ickle People Junior Meet 2014

Ickle People Junior Meet 2014

Stourbridge Crystal Meet 2014

 Stourbridge Crystal Open Meet 2014

 

Haden Hill Open 2014

Haden Hill Open 2014 Results

Nuneaton & Bedworth Spring Meet 2014

Nuneaton Spring Meet 2014 Results

 

County Age Groups 2014

County Age Groups Day 1 Results

County Age Groups Day 2 Results

County Age Groups Day 3 Results

County Age Groups Day 4 Results

Shrewsbury Open 2013

Shrewsbury Open Dec 7th Morning Session

Shrewsbury Open Dec 7th Afternoon Session

Club Championships 2013

Final Results Club Champs 2013 incl Sat 16 Nov

200 IM and 400 Free

100m IM and 400m IM

200m Breast 100m Back and 50m Fly

Final Days Results

 

County Sprints 2013

County Sprint Results 2013

County Sprints 2013 Wellington Results

 

Stourbridge Junior Meet 2013

Stourbridge Junior Meet 2013

 

Haden Hill Open Meet 2013

Haden Hill 2013 Results All swimmers

 

 Wyre Forest Open Meet 2013

WFSC_MIDDLEMEET__2013_RESULTS

Wellington Swimmers Wyre Forest 2013

 

Chase County Qualifier 2013

Results for Chase County Qualifier

 

Stourbridge Crystal Open Meet 2013

Stourbridge Crystal Open Jan 2013

 

Shrewsbury Winter Open Meet

Shrewsbury Winter Open 2012

 

Wellington Club Championship Results by Session

Session 1 – CLUB CHAMPS Session 1

Session 2 – CLUB CHAMPS Session 2

Session 3 – CLUB CHAMPS Session 3

Session 4 – CLUB CHAMPS Session 4

Session 5 – CLUB CHAMPS Session 5

Session 6 – CLUB CHAMPS Session 6

Session 7 – CLUB CHAMPS Session 7

 

Ickle People Junior Meet 14 Oct 2012

http://www.icklepeoplesoftware.co.uk/paperwork/results/ipjm/meet_results_2012.pdf

Teaching Groups Mini Gala 12 Sep 2012

Full Results

 

Stourbridge Open Meet 16 Sep 2012

Full Meet Results

Wellington ASC Only Results

 

CAG Sprints Market Drayton 8 July 2012

CAG 2012 sprints

Telford Forum Race Night 26 May 2012

Forum Race Night 20120526 – all entries

Primary Schools Galas May 2012

Primary Schools Large Monday 28th May 2012

Primary Schools Small Monday 21st May 2012

 

Shropshire Schools 2012

Shropshire Schools 2012

6th Shrewsbury Open 31 March 2012

Shrewsbury 6th Spring Open Meet Results

 

County Age Groups Feb/March 2012

CAG 2012 Gala 1 25th Feb

CAG 2012 Gala 2 26th Feb

CAG 2012 Gala 3 3rd Mar

CAG 2012 Gala 4 4th Mar

 

Stourbridge Crystal Meet 08 Jan 2012

Stourbridge Crystal Meet Jan 2012

Shropshire Development Meet 11 Dec 2011

Shropshire 200m Development Meet

Shrewsbury Open 03 Dec 2011

Shrewsbury Open Full Results & Wellington Swimmers

Shrewsbury Open Results & Medals

Forum Race Night 15th Oct 2011

Forum Race Night 15th October 2011 – All clubs

Club Championships Oct 2011

Day 1 and 2 Results

Day 1 – 3 Results

Day 1 – 4 Results

Day 1 -5 Results

Club Champs Final Results

 

DEVA League Round 2 Result Sep 2011

Deva League Division 2 Autumn 2011 Knutsford

 

CAG Sprints & Relays July 2011

CAG Relay Results

CAG Sprints full results

CAG 2011 Wellington Swimmers

Ickle People June 2011

Full Results

Ickle people 2011 Wellington Swimmers

Stourbridge Open May 2011

Stourbridge Junior Open Meet

 

5th Shrewsbury Open Apr 2011

Results Shewsbury Open April 2011

Forum Race Night Results

Forum Results 19th March

County Age Group Results 2011

Results CAG 2011 Day 1

Results CAG 2011 Day 2

Results CAG 2011 Day 3

Results CAG 2011 Day 4

County Age Group 2011 – Wellington ASC results

Brierley Hill Open Results 2011

Brierley Hill Saturday Results

Brierley Hill Sunday results

Brierley Hill Top Boy / Girl 

 

Shrewsbury Open Results 2010

Shrewsbury open results 2010